Pisanie równań - LaTeX

Ogłoszenia różnorakie
Awatar użytkownika
ebvalaim
Administrator

Pisanie równań - LaTeX

Post autor: ebvalaim »

Dodałem do forum możliwość pisania równań (i zapewne też innych rzeczy) w LaTeXu (czyt. "latechu"), więc postanowiłem napisać pokrótce o podstawach korzystania z niego.

Aby umieścić na forum jakąś wstawkę w LaTeXu, musimy umieścić kod między jedną z dwóch par znaczników:

Kod: Zaznacz cały

[latex][/latex]
\( \)

Blablabla [latex]\int\limits_A \rho dV[/latex] blablabla.
Blablabla \(\int\limits_A \rho dV\) blablabla.

LaTeX składa się z poleceń, wyglądających tak: \polecenie{parametr}{parametr2}... itd.

Przykład:
\frac{\epsilon}{2} da w efekcie \(\frac{\epsilon}{2}\).

Podstawowe możliwości:

Indeks górny - x^n - \(x^n\)

Indeks dolny - x_n - \(x_n\)

Ułamki - \frac{licznik}{mianownik} - \(\frac{licznik}{mianownik}\)

Pierwiastek n-tego stopnia - \sqrt[n]{x} - \(\sqrt[n]{x}\)

Samoskalujące się nawiasy - \left(, \right) (zamiast "(" i ")" można wstawić inne nawiasy, np. "[]" lub "{}") - \(\left(\frac{1-x}{1+x^2}\right)\)

Alfabet grecki

\alpha \beta \gamma \delta \epsilon \zeta \eta \theta \iota \kappa \lambda \mu \nu \xi o \pi \rho \sigma \tau \upsilon \phi \chi \psi \omega
\(\alpha \beta \gamma \delta \epsilon \zeta \eta \theta \iota \kappa \lambda \mu \nu \xi o \pi \rho \sigma \tau \upsilon \phi \chi \psi \omega\)

A B \Gamma \Delta E Z H \Theta I K \Lambda M N \Xi O \Pi P \Sigma T \Upsilon \Phi X \Psi \Omega
\(A B \Gamma \Delta E Z H \Theta I K \Lambda M N \Xi O \Pi P \Sigma T \Upsilon \Phi X \Psi \Omega\)

Sumy i całki

Suma to \sum, całka to \int. Przykłady:

\sum_{n=0}^{\infty}\frac{1}{n} - \(\sum_{n=0}^{\infty}\frac{1}{n}\)

\int_a^b x^2 dx - \(\int_a^b x^2 dx\)

Przy sumach i całkach przydaje się też polecenie \limits:

\sum\limits_{n=0}^{\infty}\frac{1}{n} - \(\sum\limits_{n=0}^{\infty}\frac{1}{n}\) (porównaj z wersją bez \limits wyżej)

Odstępy

LaTeX domyślnie pisze wszystko jedno po drugim, niezależnie od tego, ile spacji się wstawi. Aby wstawić odstęp, trzeba użyć jednego z poleceń poniżej. Oto porównanie:

a b - \(a b\)

a \, b - \(a \, b\)

a \: b - \(a \: b\)

a \; b - \(a \; b\)

a \quad b - \(a \quad b\)

a \qquad b - \(a \qquad b\)

Przydatne znaki

Nieskończoność: \infty - \(\infty\)

Wektor: \vec{v} - \(\vec{v}\)

Różnego rodzaju strzałki:

\leftarrow \rightarrow \Leftarrow \Rightarrow \Leftrightarrow \longleftarrow \longrightarrow \to
\(\leftarrow \rightarrow \Leftarrow \Rightarrow \Leftrightarrow \longleftarrow \longrightarrow \to\)

Kwantyfikatory:

\forall \exists \bigwedge \bigvee - \(\forall \exists \bigwedge \bigvee\)

Relacje:

< > \leq \geq = \neq \simeq \approx \pm \times \in \subset \subseteq
\(< > \leq \geq = \neq \simeq \approx \pm \times \in \subset \subseteq\)

Tyle na razie przyszło mi do głowy, jeśli pominąłem coś ważnego, to piszcie, dopiszę to do tego posta.
"Dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
"For every complex problem there is an answer that is clear, simple, and wrong." - H. L. Mencken

YT: Fizyk od czapy

ODPOWIEDZ